Imulakaisuyksikkö, jossa tehokas imuri yhdistettynä mekaanisiin harjoihin sekä tehokkaaseen pölynsidontaan muuttaa Holder traktorin hetkessä ammattilaisen imulakaisukoneeksi. Runko-ohjattu kokonaisuus on ketterä, tehoka ja siirtoajossakin nopea, nykyaikainen imulakaisikoneen.
Raskas sora, hiekka, tölkit, pullot samoin kuin kevyet roskat, pöly ja lehdet siirtyvät tukkeutumatta ( transrotation -periaate ) ruostumattomaan, korkeatyhjennyksellä varustettuun säiliöön. On saman tekevää ovatko roskat tahmeita, märkiä vai tilaavieviä. Kuljettaja voi istuimeltaan tarkkailla imupäätä ja läpinäkyvää imuputkea, jota hän voi halutessaan pyörittää ( transrotation -periaate ).
Lakaisuyksikkö koostuu kahdesta sivuliikkeellä varustetusta kuppiharjasta. Kuppiharjoille suunnatut kostutussuuttimet estävät pölynmuodostumisen, imuyksikön sisällä on itsenäinen kastelujärjestelmä.
Pikavaihtojärjestelmän ja mukaan kuuluvan säilytysnosturin ansiosta imulakaisulaitteiston irriottaminen ja päälleasentaminen käy hetkessä.
EASY-CLEAN-toiminto
Kuppiharjojen takana tulevassa imupäässä on kaksi vastakkaisiin suuntiin pyörivää harjaa, jotka nostavat kaikki roskat irti maasta.
TRANS ROTATION-periaate
Koko imukanava imupäästä säiliöön on pyörivä. Kuljettava voi tarvittaessa pyörittää koko imuputkea, jolloin mutkiin mahdollisesti tarttuneet roskat irtoavat ja lentävät säiliöön.
